Liturgický kalendár
Streda | Popolcová streda |
NEDEĽA | Prvá pôstna nedeľa |
Úmysly sv. omší
Medzibrod
Ut 13. február 17,00 na úmysel
St 14. február 19,00 + rodičia Richard a Mária Padúchoví a ich rodičia Jančiaroví a Padúchoví a dcéra Mária Čečetová (Železničná 35)
Št 15. február 17,00 na úmysel
Pi 16. február 17,00 + Mária a Valér Prašovskí a ich rodičia (Niva 19)
So 17. február 17,00 za zdravie a Božiu pomoc pre rodinu Jančiarovú (Záhumnie 49)
Ne 18. február 8,00 za farníkov
Hiadeľ
St 14. február 17,00 + Valéria Zaťková, ročná
Ne 18. február 9,30 + starí rodičia z rodiny Lipovej, Fúdorovej, Balíkovej a Barborka (č. 57)
Ľubietová
St 14. február 18,00 Bohoslužba slova
Ne 18. február 11,00 + Jaroslav Chebeň
Bežné oznamy
- V dnešnú nedeľu máme oferu na náš kostol.
- Na budúcu nedeľu budeme mať jarnú zbierku na charitu. Za všetky vaše milodary úprimné Pán Boh zaplať.
- Vo štvrtok po večernej sv. omši v Medzibrode srdečne vás pozývam na biblické stretnutie nad nedeľnými liturgickými čítaniami na faru.
- Animátori z eRka pozývajú všetky deti na stretnutie v piatok o 15,30 hod. do fary v Medzibrode.
- Stretnutie birmovancov bude v sobotu 17.02.2024 v Hiadli o 8,00 hod. v pastoračnej miestnosti, v Ľubietovej o 10,00 hod. vo fare, v Medzibrode o 13,00 hod. vo fare.
- Na Popolcovú stredu máme pôst a zdržiavanie sa mäsitého pokrmu, ktoré sa nemôže nahradiť iným skutkom pokánia. Pôst znamená iba raz do dňa sa dosýta najesť, pričom možno prijať trochu pokrmu ešte dvakrát v priebehu dňa (Pavol VI., ap. konštitúcia Penitemini). Kánon 1252 CIC stanovuje, kto má záväzne plniť pôstnu disciplínu: „Zákon zdržiavania sa mäsa zaväzuje tých, ktorí dovŕšili štrnásty rok života: zákon pôstu však zaväzuje všetkých plnoletých až do začatia šesťdesiateho roku života.“
- V pôstnom období, úplné odpustky sa za zvyčajných podmienok udeľujú veriacemu, ktorý:
- si osobne vykoná pobožnosť krížovej cesty v súlade s týmito pravidlami:
- Pobožnosť je potrebné vykonať pred riadne zriadenými zastaveniami krížovej cesty.
- Na zriadenie krížovej cesty sa požaduje štrnásť krížov, ku ktorým majú byť zvyčajne pripojené zobrazenia predstavujúce jeruzalemské zastavenia.
- Na základe všeobecne rozšíreného zvyku sa táto pobožnosť skladá zo štrnástich nábožných čítaní, ku ktorým sa pripájajú slovné modlitby. Na riadne vykonanie pobožnosti však stačí nábožné rozjímanie o Pánovom utrpení a smrti. Preto nie je nevyhnutné osobitné rozjímanie o jednotlivých tajomstvách zastavení.
- Je žiaduce, aby sa prechádzalo od jedného zastavenia k druhému. Ak sa táto pobožnosť koná verejne a pohyb všetkých prítomných osôb sa nemôže pohodlne konať, potom stačí, aby aspoň ten, kto vedie pobožnosť, prechádzal medzi jednotlivými zastaveniami. Ostatní pritom zotrvávajú na svojom mieste.
- Veriaci, ktorí sú oprávnene hatení prekážkami, môžu získať tie isté odpustky vtedy, ak sa nejaký čas (napríklad štvrťhodinu) venujú nábožnému čítaniu a rozjímaniu o utrpení a smrti nášho Pána Ježiša Krista (EO, 13).
- v ktorýkoľvek piatok v Pôstnom období sa po prijatí svätého prijímania nábožne pomodlí pred obrazom ukrižovaného Ježiša modlitbu Dobrý a preláskavý Ježišu (EO, 8).
- V Pôstnom období sa zakazuje zdobiť oltáre kvetmi a hudobné nástroje sa dovoľujú používať len na udržovanie a sprevádzanie spevu, čo zodpovedá kajúcemu rázu tohto obdobia. Výnimkou sú: nedeľa Laetare, slávnosti a sviatky. Od začiatku pôstneho obdobia až po Veľkonočnú vigíliu sa vynecháva aleluja vo všetkých sláveniach, a to aj na slávnosti a sviatky. Piesne najmä pri slávení Eucharistie, ale aj pri pobožnostiach majú byť primerané tomuto obdobiu a čo najlepšie zodpovedať liturgickým textom.
- V pôstnom období sa budeme modliť pobožnosť Krížovej cesty večer, pol hodinu pred sv. omšou v Medzibrode každý piatok (a po nej sv. omša); v Hiadli štvrtok (a po nej sv. omša); v Ľubietovej nedeľu (a po nej sv. omša).
Martin Uhrík, farár